image-description image-description image-description image-description image-description image-description image-description
СОМИКИ
СОМИКИ
СОМИКИ

"Відійдіть, будь ласка, убік, я зараз пилососити буду!" ‒ такого ви від мене точно не почуєте. Ну, по-перше, сомики людською мовою говорити не вміють. А, по-друге, нас хоч і називають рибками-прибиральниками, але ми зовсім не наведенням порядку займаємося, а... обідаємо! Хоча, підбираючи шматочки корму з дна акваріума, зіскрібаючи водорості з його стінок, "поліруючи" підводні корчі, сомики дійсно роблять своє житло охайнішим!

До речі, синодонтіси-перевертні ‒ мої родичі з Африки ‒ для цього навіть перевертаються на спину та плавають догори черевцем! Насправді ж їм так зручніше очищати своїми пухнастими вусами поверхню води від різних метеликів, комарів і мошок, які насипалися в акваріум. Буває, що вони їдять і як звичайні сомики ‒ просіюючи придонний ґрунт, але плавати чи навіть відпочивати "догори дриґом" цим рибкам набагато приємніше.

Не тільки дивовижна манера добування їжі та сутінковий спосіб життя об'єднують багатовидову родину сомоподібних! Ще в усіх нас ‒ від найменших двосантиметрових ліліпутів до триметрових велетнів ‒ обов'язково є вуса! Та не одні, а кілька! А от луска, як у звичайних риб, у сомів не росте. Від гострих каменів та інших загроз є кращий захист: товста шкіра чи кістяні пластинки.

Сомики загалом народ сумирний і малопримітний. Ми майже ніколи не сваримось із сусідами чи між собою, удень намагаємося не потрапляти на очі ‒ зазвичай у густих заростях відсиджуємося, під корчами, або ж просто можемо заритись у пісок. Деякі з нас, наприклад, сомики-банджо, мають таке забарвлення, що їх по праву вважають невидимками! Вони настільки зливаються з поверхнею дна, що ви місяць можете ходити та дивуватися: куди ж поділися ваші улюбленці?

Однак, є такі, що й не ховаються. Ну от хоча б сом-привид! Через абсолютно прозоре тільце, його ще називають "скляним сомиком". Він цілий день неквапливо дефілює по акваріуму в пошуках смачненького. Напевно, думає, що його ніхто не бачить... А може просто дуже сміливий? Чого не скажеш про містуса. Цей сомик неймовірно боязкий! Будь-які зміни, навіть на краще, викликають у нього шалену паніку, через що він може не тільки "знепритомніти", а й загинути від шоку. А от пангасіус навпаки ‒ від страху починає так високо вистрибувати з акваріума, що варто не встежити, то потім півдня доведеться ловити його по кімнаті! Сміх та й годі, адже зовні він точна копія мініатюрної акули ‒ сам кого хочеш налякає!

Знаєте, не припиняю дивуватися тому, які ми різні, хоч і родичі!

Одні озброїлися отруйними шипами або шкірними зубами, щоб захистити себе чи своє потомство. Інші ‒ можуть вдарити кривдника струмом! Треті навчилися дихати атмосферним повітрям і навіть повзати суходолом у пошуках кращої місцинки. А є й такі, що перечікують несприятливі умови, зарившись у напівзасохлу багнюку, практично без води! Комусь із моїх рідних спокійніше живеться в болоті, а хтось ‒ прихильник небезпечних розваг у порожистих гірських річках. Ті, кому ні перше, ні друге не до душі, взагалі усамітнилися в підземних водоймах. Байдуже, що там зовсім темно! Адже й поверхневі соми не дуже добре бачать: висока чутливість вусів цілком компенсує недоліки зору.

Навіть у відтворенні та вирощуванні потомства не обійшлося без дивацтв. Ви тільки уявіть собі, що й у нас під водою є своя... зозуля! Під час нересту багатоплямистий синодонтіс підкидає свої ікринки цихлідам, які виношують майбутніх сомиків у роті, поки ті не перетворяться на мальків!

Та що там говорити! До речі, про вміння "говорити". Якщо крапчастий сомик, щоби привабити своїх одноплемінників або попередити про небезпеку, навчився лише скрипіти грудними плавниками, то платидорас смугастий по праву отримав ще одну назву ‒ "співучий сомик"! За допомогою спеціального м'яза та плавального міхура він здатен видавати дуже гучний вібраційний звук. Тож уночі ви цілком зможете насолодитися риб'ячими серенадами!

А поки займімося кожен своєю справою ‒ я продовжу прибирання, а ви... Ви можете помилуватися мною! Адже ми, сомики, ще й дуже красиві.

СОМИКИ

Слушні поради для тих, хто вирішив завести вдома сомика

 

Якщо для вас акваріум ‒ це лише своєрідна прикраса інтер'єру чи просто засіб для релаксації, то, повірте, заводити сомиків не має сенсу! Адже багато хто з них веде сутінковий спосіб життя або ж так ретельно переховується від своїх господарів, що іноді "підводне царство" здається зовсім пустельним.

Як бачите ‒ задоволення мінімум, проте турбот і проблем хоч греблю гати! Адже далеко не всі сомики мають мирний характер, і не завжди їхній розмір відповідатиме вашим очікуванням ‒ придбавши п'ятисантиметрового малька з часом можна отримати півтораметрове чудовисько! Ви скажете: "Однак вони славляться своєю любов'ю до прибирання!" Але часом саме це "прибирання" перетворює все навколо на каламутне болото!

Є ще деякі аспекти на які не бажано закривати очі.

1. Існує ймовірність захворіти на риб'ячий туберкульоз, який проявляється у людини як висипання і запалення на шкірі.

Але, якщо проводити маніпуляції в акваріумі, надягнувши ветеринарні рукавички, або ж ретельно вимити руки після всіх процедур, то цієї небезпеки можна уникнути.

2. Деякі види сухих кормів (сушена дафнія, гаммарус) потенційно небезпечні для алергіків.

Але, якщо запастися таблетованим або живим кормом, фаршем з морепродуктів або омлетом, то з цього боку теж нічого боятися.

3.Особливої уваги вимагає до себе робота з електрообладнанням для акваріумістики.

Усі розетки надійно захистіть від випадкового попадання бризок, а прилади час від часу перевіряйте на справність.

Наступні поради роздрукуйте та повісьте на стіну:

1. У жодному разі не чіпайте мокрими пальцями дроти,

штепселі та розетки!

2. Перш, ніж хоч на мить торкнутися води ‒

знеструмте всі електричні прилади, що знаходяться в акваріумі!

3. Дотримуйтеся найсуворіших заходів безпеки

використовуючи та зберігаючи спеціалізовану хімію!

Ну і звичайно ж, не радимо забувати, що є рибки, досить симпатичні та спокійні на вигляд, які чудово вміють захищатися. Наприклад, на зябрових кришках мішкозяберного сома є отруйні колючки! Він неодмінно скористається ними в той час, коли ви спробуєте "вивудити" його не сачком, а голими руками. А таракатум навчився так високо вистрибувати з води, що вам доведеться гарненько подумати чим накрити акваріум, щоб сомик завиграшки не втік з полону!

Якщо ваше бажання мати "кімнатний ставок" ще в силі, то не завадить отримати хоча б невелику теоретичну підготовку. Це допоможе визначити кого саме ви захочете поселити в себе вдома. Не полінуйтеся поритися в Інтернеті, погортати спеціалізовані довідники та журнали, поговорити з досвідченими заводчиками, а також подивіться фотографії сомоподібних і в "дитинстві", і в більш зрілому віці.

З'ясувавши хижак ваш обранець або вегетаріанець, сором'язливий флегматик або нахабний шибеник, до яких розмірів і як швидко він виросте, як довго тішитиме вас своєю присутністю ‒ ви зможете вважати себе готовим до поповнення у вашій родині.

Скажемо відразу: здорова риба має рівномірне, яскраве забарвлення, а плавники та вуса ‒ без пошкоджень. Вона може бути худою, але не виснаженою (із запалим животом). Наявність на шкірі нальоту, плям, саден або подряпин ‒ це сигнал про поганий стан особини. Купувати таку не має сенсу!

Перевозити сомика із зоомагазину чи пташиного ринку додому зручніше в подвійних, а для більшої надійності ‒ в потрійних пластикових пакетах. Але, якщо є можливість, то використовуйте спеціальні контейнери.

Про розміщення й облаштування акваріума потрібно подбати заздалегідь, адже до приїзду нового вихованця його житло має бути в повній бойовій готовності. Ось список універсальних речей, які вам будуть потрібні:

1.Посудина (тільки не кругла).

2. Потужний фільтр (він дозволить рідині залишатися прозорою та створить достатній рух води).

3. Аератор (для збагачення води киснем).

4. Водонагрівач (якщо в приміщенні недостатньо тепло).

5. Термометр (для визначення температури води).

6. Спеціальна лампа для імітації природного денного циклу (щоб уникнути різких перепадів освітлення).

7. Корчі, коріння виноградної лози, каміння, рослини (криптокорини, ехінодоруси) і декоративні прикраси (без достатньої кількості укриттів сомики стають агресивними, або ж гинуть).

Щоби рибкам було комфортно, акваріум розмістіть у найтихішому та найзатишнішому місці вашої квартири. Найкраще ‒ де-небудь біля стіни, подалі від вікна. Адже більшість сомиків веде сутінковий спосіб життя, тому багато світла їм ні до чого. Але подбайте й про власні зручності, щоб ніщо не заважало вам за необхідності порядкувати в акваріумі та міняти в ньому воду.

Посудину беріть широку та прямокутну, ємністю не менше 50 літрів і з великою площею дна ‒ це важливо для цього виду риби. Звичайно, двохсотлітровий "скляний палац" краще, адже в ньому легше встановити все необхідне обладнання та розмістити більшу видову кількість мешканців. До речі, усю техніку постарайтеся максимально винести на зовнішній бік акваріума, щоб сомики не зіпсували її чи самі не травмувалися. А прилаштовуючи фільтри обов'язково прикріпіть захисні екрани, щоб мальки, у пошуках укриття, не забрались у фільтр і не загинули.

Є ще кілька загальних правил, які потрібно врахувати, створюючи не тільки гарне, зручне, але й безпечне житло для вашого вихованця:

‒ декоративні елементи вибирайте з наскрізними та широкими отворами, інакше рибки можуть застрягнути в них;

‒ ґрунт повинен складатися з дрібної гальки чи піску без великих фракцій з гострими краями, якими легко порізатися.

Використовувати гравій категорично заборонено!

‒ параметри прісної води мають відповідати таким показникам: dH 6-12ᵒ; pH 6,8-7,5; tᵒ + 20-26ᵒС.

Але не забувайте, що різні види сомиків мають ще й свої власні уподобання в деталях.

Якщо ж ви хочете дбати про різні види риби, то перш, ніж влаштувати "комуналку", дізнайтеся наскільки вони сумісні. Пропонуємо перелік можливих товаришів для вашого вихованця чи вихованців:

‒ харацінові;

‒ коропові;

‒ лабірінтові;

‒ живородні;

‒ інші сомики;

А ось список тих, хто не годиться в сусіди:

‒ повільні рибки;

‒ рибки без луски;

‒ великі цихліди.

У більшості сомиків дуже цікавий спосіб харчування: вони підбирають шматочки корму, що осіли на дно, а також викопують з мулу личинок, черв'яків, водяних жуків та іншу живність. Усе б нічого, але під час такої трапези піднімається неймовірна муть! У річці чи озері це нікому не завдасть жодної шкоди. Проте в домашніх умовах допускати таке ні до чого. Саме тому слід встановити дуже якісний фільтр, не забувати вчасно міняти воду та чистити акваріум від сміття.

Для годування рослиноїдних сомиків використовуйте свіжі чи заморожені овочі зеленого кольору: горошок, шпинат, огірки, кабачки, салат-латук, броколі тощо. Головне ‒ правильно підготувати корм до вживання. Наприклад, огірок слід почистити, порізати на шматочки, ошпарити окропом і... прикріпити до каменя, який не дасть корму спливти!

М'ясоїдному вихованцеві до смаку припадуть шматочки риби, кальмарів і нежирного м'яса, а також очищені креветки, мідії, варені яйця. Можна придбати заморожений корм, що складається зі смикунчиків, трубочника, гаммаруса, коретри чи циклопів. Якщо ви купили "живність" у свіжому вигляді, то її рекомендується промити й знезаразити, щоб не допустити інфекційного чи паразитарного зараження.

Як би там не було, але хижакам, так само як і вегетаріанцям, корисно давати таблетовану спіруліну, а ще подбати про те, щоб їжа була на дні акваріума, а не плавала на поверхні води.

Хочеться застерегти всіх новачків: сомики здатні з'їсти все, що ви їм дасте, але навіщо ризикувати здоров'ям беззахисних вихованців, підгодовуючи їх печивом, хлібом, сиром або сирними продуктами?

Удень життя сомиків практично завмирає, але чим ближче до ночі ‒ тим активніше кипить робота рибок-двірників. Саме тому годувати їх краще ввечері незадовго до того, як лягти спати, а вранці ‒ до ввімкнення світла. Корм найкраще подавати у визначені години. Для цього, звичайно ж, можна скористатися автогодівничкою, але чи варто позбавляти себе радості спілкування з такою цікавою та незвичайною істотою?

Річ у тім, що у сомиків досить розвинений інтелект, завдяки якому вони здатні запам'ятати свого господаря. "Розумники" не тільки випливатимуть до вас назустріч в очікуванні частування, а й із задоволенням почнуть їсти прямо з руки! І рік у рік ваше довірливе ставлення один до одного тільки зміцнюватиметься.

нашi сусiди
всі тварини