image-description image-description image-description image-description image-description image-description image-description
КОРОП КОЙ
КОРОП КОЙ
КОРОП КОЙ

Ви ніколи не пробували поговорити з рибою? Розпитати її як вона почувається чи їй розповісти як вам сьогодні спалося, ні? А даремно! Риби — чудові співрозмовники. Ну ось я, наприклад. Хто я? Короп Кой. Українською моє ім'я звучить дуже смішно: Короп Короп! А все тому, що «кой», в перекладі з японської, це і є «короп».
Звідки мій далекий предок, дикий сазан, потрапив у Країну вранішнього сонця, важко сказати. Хтось подейкує, що з Китаю, хто каже — з Персії. Деякі переконливо доводять, що мій прапрадід родом з Голландії, а його прабабуся виросла чи в Дніпрі, чи то у Волзі! Але такими красивими, як зараз, коропи койі стали саме в Японії.
Ну як нами не замилуватися? Самі гусарські вусики чого варті! А якщо подивитися на нас у ставку, то голова обертом піде! Таке враження, що хтось у смарагдову воду кинув купу живих самоцвітів: чорних, жовтих, помаранчевих, червоних, білих, синіх, зелених або плямистих... Тріпоче, переливається перламутром, золотом і сріблом водна гладь — очей не відвести! Певно, тому ми живемо тільки в домашніх водоймах або акваріумах — людям хочеться таку красу завжди біля себе тримати.
 Щось я зовсім розпатякався, не даю вам і слова вставити! Мабуть, це тому, що коропи доволі балакуча риба. Ми перемовляємося, точніше тріщимо, за допомогою зубів, які розташовані у нас в горлянці, а не в роті. Це дещо дивно, але не заважає бути товариськими. Нашепотівшись зі своїми родичами, койі з задоволенням кличуть у компанію інших риб, і навіть качок! А от сім'ю створюють лише з одним партнером.
Та, як не сумно, там де є друзі — завжди знайдуться вороги. Якщо від хижих птахів, собак, кішок і єнотів можна сховатись у воді, то від бобрів, змій або видр ніяка глибина не врятує. Тут уже нам на допомогу приходять люди. Добре мати таких друзів — могутніх і приємних! Нам подобається те, що люди здатні оцінити нашу красу, а їм, напевно, просто цікаво розібратися яким чином ми вміємо розрізняти запахи, смаки та навіть кольори!
До речі, щодо кольору. Ми іноді... червоніємо! Але не від збентеження, а від переляку. Це можна побачити на плавниках, між хребцями, а то й під лусочками. Варто несподівано вихопити коропа кой з води (сачком, сіткою, руками) або ж помістити його в якусь посудину, щоб перевезти на нове місце проживання — захвилюється рибка, почне нервуватися та й... почервоніє! Також «рум'янець» може бути сигналом про те, що вода в акваріумі нам зовсім не до смаку.
 Усім відомо, що від якості води залежить здоров'я будь-якої живої істоти, але для коропа кой це ще й дуже важливий фактор, що впливає на його забарвлення! Спільно з барвниками, звичайно ж, і сонячним світлом. До речі, забарвлення забарвленням, але з сонцем нам треба бути дуже обережними! Недарма кажуть, що все добре в міру. У ставку обов'язково повинні бути тінисті місця, оскільки шкіра у нас така чутлива, що запросто можна опіки отримати від занадто яскравих сонячних променів!
Ну ось! Знову я теревеню й зупинитися не можу! Правду кажуть, що з віком усі говіркішими стають. А мені вже років сто, напевно. Не вірите? От самі й перевірте. Візьміть одну мою лусочку, будь-яку, і під мікроскопом порахуйте на ній кількість борозенок. Скільки колечок набереться, стільки ж років я плаваю на білому світі! Між іншим, за лусочками можна визначити як часто я хворів і коли, як харчувався, в яких умовах ростили мене люди. А вони завжди намагаються зробити так, щоб кожне нове покоління коропів було кращим за попереднє. Адже справжнім кой може стати тільки та риба, якій пощастить пройти шість дуже складних селекційних відборів! Кожен з них... Агов! Куди ж ви? А побалакати?!
Ех, правду кажуть, що люди розводять коропів койів для споглядання та натхнення, а це найкраще робити в тиші.

КОРОП КОЙ

Слушні поради для тих, хто вирішив завести вдома коропа кой

Кажуть, що людина, в чиєму ставку живе короп кой, матиме сили, мужність і завзяття для досягнення всіх своїх бажань. А оскільки «кой» японською має два значення — «короп» і «кохання», то власник риби обов'язково буде не тільки багатим, але й коханим!
Бажаючі досягти досконалості, є і за межами Країни вранішнього сонця. Успішні бізнесмени, відомі компанії та великі корпорації всього світу із задоволенням роблять парчевого коропа своїм «компаньйоном». Чому б і вам не долучитися до загального захоплення, яке допоможе зробити ваше існування більш гармонійним і насиченим?
Купуючи коропа кой, обов'язково вимагайте у заводчика або посередника Сертифікат на рибу та висновок Головної іхтіопатологічної лабораторії України. Але навіть за наявності документів, не беріть екземпляр з неприродним, занадто яскравим забарвленням або формою тіла, схожою на оселедець. Таку рибу напевно годували гормонами чи вирощували в невідповідних умовах. Навряд чи вона стане втіленням тих якостей, які ви від неї очікуєте. Поспостерігайте за рибою під час вільного плавання — рухи коропа мають бути гармонійними.
Перед купівлею коя, попросіть не годувати його — це ви зробите вже вдома, так він легше освоїться на новому місці. По приїзді обов'язково помістіть рибу в карантин. Для того, щоб не викликати у неї шок, на новий температурний режим переводьте поступово, знижуючи або підвищуючи (в залежності від потреби) температуру води на 1-3 градуси впродовж двох-трьох годин. Але навіть після цього не випускайте рибу в основний акваріум або ставок. Мінімум через 10, а максимум через 40 днів, стане відомо чи здоровий короп, чи немає з його боку загрози зараження інших мешканців водоймища та наскільки він уже адаптувався до нових умов.
«Хорошого багато не буває!» Ці слова можна сказати про «домівку» для вашої риби. Чим просторіше буде місце її проживання — тим краще. Але з яких розмірів почати? Як дізнатися потрібний об’єм «водного простору»? Зробити необхідні розрахунки дуже просто. Вимірявши довжину особини в сантиметрах, помножте її на 5. Це число відповідає мінімально необхідному літражу водойми. Наприклад, якщо довжина коропа 15 см, то: 15 х 5 л = 75 л! Саме такий акваріум потрібен вашому красеню, поки він не підросте! Для більших екземплярів, від 30 см, застосовується інша формула: одна особина потребує від одного до трьох кубічних літрів води.
До речі, койі, що живуть в акваріумах, не виростають такими великими, як рибини на «вільному випасі».
Незвичайна, екзотична рибка зовсім непримхлива! Все, що їй потрібно — це простір, чиста вода, хороше освітлення, якісна їжа та безперервна аерація.
Для механічного та біологічного очищення води від усіх продуктів життєдіяльності коропів, радимо використовувати два потужні зовнішні фільтри. Регулярно вимірюйте в акваріумі кислотність і температуру. Якщо рівень рН не повинен перевищувати 7,5 одиниць і не опускатися нижче 6, то температура може коливатися від +10 до + 28 градусів за Цельсієм. Але краще триматися «золотої серединки». Головне — жодних різких перепадів!
Дорого сплативши за рибу, ви чимало заощадите на дизайні акваріума, адже коропи кой — вже самі собою неповторна прикраса будь-якого інтер'єру. Хай ніщо не зможе завадити вам насолоджуватися спогляданням цих унікальних витворів людських рук! Але вкрити чимось дно все ж таки доведеться. По-перше, коропи дуже люблять порпатися в піску та перевертати каміння, а по-друге — необхідно замаскувати деякі комунікації, прокладені по дну ємності. Усі дроти й трубочки гарненько закріпіть за допомогою силікону, а потім засипте товстим шаром піску дрібної або середньої фракції. Якщо вам таки захочеться розмістити в акваріумі якісь дизайнерські об'єкти, то надійно зафіксуйте їх, інакше “квартиранти” весь час переставлятимуть «меблі у своєму помешканні». Для озеленення акваріума можна використовувати мінімальну кількість підвісних горщиків з рослинами. Висаджувати водорості в ґрунт немає сенсу — коропи дуже швидко розправляться з ними.
Власники заміських будинків або дачних ділянок мають можливість створити більш комфортні умови для своїх екзотів. У якомусь затишному куточку саду, далеко від шуму та метушні, можна облаштувати ставок, використавши для його основи бетон або м'яку гідроізоляцію. У кожного способу є свої принади. За допомогою синтетичної гуми легше та швидше побудувати водойму незвичайної форми та розміру. Проте бетонна — довговічніша та простіша в обслуговуванні.
Але, у будь-якому разі, у мінімального «житла» для одного екземпляра кой повинно бути не менше 7 м² поверхні та близько 1,4-1,7 м глибини, щоб риба могла успішно перезимувати. Звичайно, в такому міні-ставочку можна завести навіть парочку міні-коропців, але, коли вони підростуть, вам доведеться збільшити ставок або продати рибин. Інакше вони виростуть бляклими, короткими й товстими.
Характеристики води та вимоги до очищення відкритої водойми практично такі ж, як і для акваріума. Хіба що, під час її будівництва потрібно передбачити захист від талої та дощової води, яка може стікати в ставок із садової ділянки, та затінення від яскравого полуденного сонця. І не забувайте щотижня на 10% оновлювати воду.
Аерувати ставок є сенс і влітку, і взимку. Холодної пори року аератори повинні перебувати на глибині 60-80 см і працювати менш інтенсивно. Улітку їх розташовують на дні й запускають продування на повну потужність.
Увага! Ніколи не застосовуйте отрутохімікати для обробки рослин поблизу водойми! Не використовуйте воду з неї для поливання! Надто активний водообмін викликає стрімке зниження температури у ставку. Для його мешканців це дуже серйозний стрес, який може призвести не тільки до хвороби, а й до загибелі вашого улюбленця. І ще — коли треба почистити ставок від бруду, пересадіть коропів у велику посудину і обов'язково накрийте густою сіткою. Інакше доведеться ловити рибу по всьому саду!
Якщо ви врахували всі вимоги та все зробили правильно, то койі зможуть жити в ставку цілий рік — зимова сплячка в спальній ямі піде їм на користь, а ви трохи перепочинете від турбот. Але, якщо хочете, можете на час холодів пересадити їх у більш тепле приміщення чи зробити над водоймою укриття з поліетилену.
Щодо годування коропів кой, то існує одне дуже важливе та непорушне правило: ніколи не заощаджуйте на кормі! Усі інші правила — другорядні, але їх теж необхідно дотримуватися. Отже! Не перегодовуйте коропів, вони від цього хворіють. Навіть корисно інколи влаштовувати їм розвантажувальні, «голодні» дні, а то й тижні. Небажано, щоб об’єм щодобового раціону перевищував 3% від власної ваги рибини. Цю кількість корму треба давати коропу маленькими порціями тричі на день. Стежте, щоб годування не тривало довше 5-10 хвилин. Усе, що залишається після цього не з'їденим — уже сміття! А будь-яке сміття — це пряма загроза здоров'ю та життю вашого талісмана.
Декоративних коропових можна годувати натуральними кормами. Вони з задоволенням смакують дощовими черв'яками, креветками, дрібними пуголовками, мотилем, жаб’ячою ікрою, фруктами. А спіруліна ще й підсилює колір забарвлення риби! Але якщо ви не впевнені щодо безпечності цих «делікатесів», краще від них відмовитися. Добре, що є чимало високоякісних гранульованих кормів, які повністю задовольняють усі потреби організму, що безперервно росте. До того ж залишки плаваючого корму легше зібрати з поверхні води.
Де б не жив парчевий короп — в акваріумі чи ставку, він мирно співіснує з різними сусідами. Це можуть бути моллінезії, соми, золоті рибки чи анцитрус. Але ніколи не підселяйте до нього «дичків»! А краще взагалі ні з ким не змішуйте койі— дуже легко порушити тонку межу між досконалістю та несмаком.
Насолоджуйтеся прихильністю цих величних риб! Згодом вони почнуть упізнавати вас і в обличчя, і по голосу. Будуть довірливо підставляти свої спинки, щоб ви їх погладили. Під час кожного годування легенько постукуйте камінцем об камінчик, якщо койі живуть у ставку, або пальцем по склу, якщо це акваріум. Одного разу ви приємно здивуєтеся, побачивши, як риби активно реагуватимуть на ці звуки. Спробуйте придумати й власні сигнали для гри. Хтозна, може короп теж коли-небудь подасть вам сигнал у відповідь!
Приводячи у свій дім собаку, ви заводите друга; приносячи кішку, можете розраховувати на ласку; але якщо вам не вистачає краси й умиротворення — заведіть коропів кой. Поруч з такими чарівними створіннями ваше життя наповниться глибинним сенсом.

нашi сусiди
всі тварини