image-description image-description image-description image-description image-description image-description image-description
ІГРУНКИ
ІГРУНКИ
ІГРУНКИ

Одного разу я подивилася фільм про те, як гігантська горила потрапила у світ людей. Вони, у порівнянні з монстром, були такі крихітні, що могли поміститися на його долоні! Хочете погратися в Кінг Конга, тільки навпаки? Поруч зі мною, навіть ваш трирічний карапуз, видаватиметься велетнем тому, що я, ігрунка, найменша мавпочка на землі. Якщо не брати до уваги хвоста, мій зріст сантиметрів 30, не більше. Багато? Я покликала б карликову ігрунку, вона взагалі не росте вище 15-ти сантиметрів, але її запросили в театр на роль Дюймовочки.
Загалом ігрунок приблизно 40 видів. Усі вони відомі своїми маленькими розмірами та незлобивим характером. Бійки у нас під забороною. Єдине, що ми можемо, то це голосно накричати на винного, якщо з рідними або чужаками виникне якась сварка. Навіть коли нападають вороги — змії, сови чи інші хижаки — ігрунки теж не кричать. Ми починаємо... верещати! І робимо це так пронизливо, що не тільки наші дитинчата, а й «дитсадівці» найвіддаленіших сусідів почують і встигнуть блискавично видертися високо-високо на найближче дерево. Жоден рух не видасть мавпочку, що сховалася під якоюсь гіллякою!
Усю решту часу ігрунки намагаються обходитися без криків. Ми хіба що тихенько щебечемо поміж собою, як пташки. Для цього й рота відкривати не обов'язково, головне вправно вібрувати язиком. А ще ми вміємо видавати такі звуки, які ви навряд чи почуєте — людське вухо надто недосконале! Та хіба лише за допомогою голосу можна спілкуватися? Ігрунки розуміють одне одного завдяки рухам вух, брів, пучків шерсті на голові та, що неймовірно, використовуючи запахи! Це дуже зручно, якщо ти такий крихітний і не хочеш привертати до себе увагу хижаків, а ми ж — цілий день на видноті! Судіть самі.
 Рано-ранесенько, коли сонце почне підніматися над обрієм, ігрунки, наспівуючи свої невигадливі пісеньки, відправляються на промисел. Терміти, равлики, гусінь, коники, личинки комах і яйця птахів — усе згодиться для того, щоб угамувати голод. Непогано закусити й насінням, квітами чи грибами. Але квітковий нектар і камедь — справжні ласощі для ігрунки! Деякі з нас різцями, схожими на долото, роблять борозенки на корі дерев, а потім із задоволенням злизують деревний сік. До речі, щоб не потерпати від спраги, ми п'ємо воду, яка збирається у квітах, а також в пазухах або розетках листя на деревах. Адже саме в їхніх кронах ми проводимо більшу частину свого життя. Хоча, якщо треба, то спускаємося й на землю — там теж багато всіляких ласощів!
Добряче поснідавши, головний самець і самочка, а також їхнє численне та різновікове потомство, знаходять безпечне місце, щоб до вечора ніжитися на сонечку та чистити одне одному хутро. Добре, що у нас лише на великих пальцях ніг звичайні нігті, а на всіх інших, так само як і на руках — гострі кігтики. Завдяки їм і розчісуватися зручно, і за найтоншу гілочку триматися, і навіть задом наперед по стовбуру дерева бігати! До речі, ми як усі мавпочки, можемо перестрибувати з гілки на гілку, долаючи відстань до 2-х метрів, але висіти на хвості так і не навчилися! Він у нас для краси та зігрівання.
Опісля відпочинку вся компанія відправляється вечеряти. Пошуки їстівного тривають до глибоких сутінків — чутливий нюх і гострий зір допомагають нам усмак насититися перед сном. Утомившись за день, сім'я влаштовується в якомусь сухому дуплі, і, міцно притулившись одне до одного, засинає до самого світанку.
Не знаю, що сниться всім іншим ігрункам, а я уві сні бачу себе величезним Кінг Конгом, який сам вирушає у світ людей. Але не для того, щоб помститися їм за бездушне ставлення до природи, ні! Я хочу на власному прикладі показати, яким дбайливим потрібно бути з тим, хто набагато менший і слабший за тебе.

ІГРУНКИ

Слушні поради для тих, хто вирішив завести вдома ігрунку

Здається, немає на землі людини, здатної байдуже спостерігати за будь-якими мавпами, а за ігрунками — і поготів! Хоч мініатюрні копії наших далеких предків неймовірно забавні та привабливі, все ж варто нагадати, що вони — живі істоти, а не плюшеві іграшки. Їм потрібно спілкуватися з одноплемінниками, бо це забезпечить психологічний комфорт і надасть можливість залишити потомство. Для збереження здоров'я тендітних ігрунок замало дотримуватися чіткого режиму, наближеного до природного! Не менш відповідально треба підійти до створення екзотичних умов утримання. Мавпочку не можна «підлаштовувати під себе». Якщо ви дійсно любите цю тварину, то змініть власний життєвий уклад! Головне, щоб це принесло користь беззахисній крихітці.
Навіть для зовсім невибагливої, наприклад біловухої ігрунки, вам доведеться створити у своєму будинку справжні джунглі! У вольєрі чи клітці дуже складно підтримувати температуру повітря 25-29 °C і постійну вологість 60%. Пруття чи сітка не захистять мавпочку від випадкових протягів і не гарантують того, що вона не «прорветься» на свободу. Тому для утримання карликового примата якнайкраще підійде вертикальний тераріум з розмірами 1,5х2х2 м. Але це мінімум! Якщо можете собі дозволити, то зробіть «тропічний ліс» більш просторим.
Відтворити звичну для ігрунки атмосферу «батьківщини» допоможуть різні полички, горизонтальні гілки, драбинки та штучні рослини. У найзатишнішому місці поставте спальну хатинку з м'яким матрацом і невеликим лазом. Тварина тут ночуватиме чи ховатиметься, коли її що-небудь стривожить. Обов'язково покладіть усередину «дупла» ковдрочку, щоб крихітка вночі не замерзла. А над тераріумом прилаштуйте «сонце» — спеціальну лампу для додаткового обігріву та підтримання правильного режиму сну та діяльності, адже ігрунки активні понад 12 годин на добу. Ще треба придбати дві годівниці й одну поїлку для дрібних гризунів.
Наводити чистоту та порядок у «лісі» можна раз на місяць. Усі предмети, з якими стикається мавпочка, ви маєте вимити теплою водою з господарчим милом, а потім ретельно ополоснути. Для ремонту речей, що вийшли з ладу, і часткової заміни забрудненого ґрунту не доведеться докладати багато зусиль, та й робиться це за необхідності. Якщо ж наважитеся оселити ігрунку в клітці, то одноразові чи звичайні пелюшки, якими накривається підлога, міняйте щодня. Головне, не забудьте під час прибирання тримати вікна та двері зачиненими, а сачок — напохваті! Він допоможе легко зловити тваринку, якщо вона від вас утече. Пам'ятайте: мавпочка, яка потрапила на вулицю, приречена. Перше, що може вбити її — це шок! Саме тому, навіть ветеринара краще викликати додому, а не возити малючку в лікарню.
Майже всі примати ненажерливі та вибагливі, ігрунки — не виняток. Годувати їх потрібно всілякими фруктами, овочами, комахами, яйцями, натуральними дитячими йогуртами. Склад меню постарайтеся частіше змінювати! Усі продукти повинні бути свіжими, а овочі та фрукти — ретельно вимитими теплою водою та дрібно порізаними. Ще один нюанс: білкову та рослинну їжу ви маєте класти в різні годівниці. Порадившись із ветеринаром, обов'язково давайте мавпочці вітаміни та вітамінні комплекси. Але в жодному разі не «пригощайте» свого малюка людською їжею, не пускайте його на стіл, коли самі їсте! І перше, і друге може виявитися для крихітки смертельним випробуванням, а для вас — великим горем.
Мавпочки ігрунки — це тварини, яким протипоказана самотність. Якщо ви не можете дозволити собі утримувати сімейку цих приматів, то купіть хоча б парочку! Адже навіть проводячи з нею всі вільні години чи то дні, ви не заміните їй одноплемінників. Ігрунка почне тужити, чахнути, а може й загинути, так і не доживши до відведених їй природою 12-15 років!
 До речі, купити ігрунку можна в розплідниках екзотичних тварин, у приватних заводчиків, часом — в зоомагазинах. Звичайно, в розпліднику мавпочки коштують дорожче, однак там вас забезпечать усіма супровідними документами, медичними довідками, професійно проконсультують з питань догляду та утримання тварини, і навіть нададуть допомогу з облаштуванням тераріуму.
Беріть дитинчат 3-4-х місяців. Вони швидше адаптуються в новій «сім'ї» та легко прив'яжуться до того, хто їх годуватиме. Але не переймайтеся, якщо день появи в будинку маленької мавпочки не стане «святом дружби» — нехай мине деякий час, а коли ляклива крихітка впевниться, що тут їй ніщо не загрожує, то сама дасть вам зрозуміти, що готова до спілкування.

нашi сусiди
всі тварини